Новите телефони Poco от серията F6 ще наследят Poco F5 и Poco F5 Pro, като същевременно се стремят да бъдат модели от среден клас, които в някои области могат да се доближат до премиум сегмента на разумна цена. Както винаги, започваме с поглед към техническите спецификации.
Визуално и двата модела впечатляват с дизайн, който предлага много повече от много от техните по-евтини предшественици. Моделът Pro има остров на камерата, където са разположени трите камери и светкавицата, което е типично за моделите, пуснати на пазара през последните години. Базовият модел, от друга страна, премахва острова, което позволява двата сензора да изпъкват отделно от устройството. Липсва и макрокамерата, което означава, че само броят на камерите води до съвсем различен дизайн.
Това обаче не са единствените разлики между двете устройства, които поне споделят 6,67-инчов екран. Само базовият модел (!) е сертифициран по стандарта IP64. Фактът, че Pro моделът все пак е с около 20 грама по-тежък, вероятно се дължи на това, че Poco залага на рамка от матов алуминий, докато F6 се задоволява с пластмаса.
Разликите продължават и при вида на използваното стъкло: Poco F6 защитава дисплея си със стъкло Corning Glass Victus, докато братът Pro разчита на неназован тип стъкло. Освен това дисплеят ни показва защо по-скъпият модел заслужава обозначението „Pro“. Той има по-висока резолюция (1440p) и предлага максимална яркост от 4000 нита, което е значително по-ярко от максималната яркост на FHD+ панела в по-евтиното устройство (2400 нита). F6 Pro е по-напред и по отношение на типичната яркост - 700 срещу 500 нита.
И двата панела обаче разчитат на AMOLED технология и разполагат със 120 Hz честота на опресняване, както и с идентична честота на дискретизация при докосване от 2160 Hz.
Poco F6 срещу Poco F6 Pro: Производителност Когато става въпрос за производителност, това, което ще ви кажем, ще ви отблъсне малко веднага. Вече направихме преглед на Poco F6 за вас, но прегледът ни на Pro все още е в ход. Когато актуализираме тази статия, ще намерите съответното сравнение на резултатите от бенчмарковете. Дотогава можем само да гадаем как ще се окаже представянето на по-скъпото устройство. Добре, „гадаем“ може би е преувеличено, тъй като Pro се захранва от Snapdragon 8 Gen 2, който ни е добре познат от многото флагмани, пуснати на пазара миналата година.
Въпреки това ще бъде вълнуващо да видим как ще се представят двамата в дуел, защото Poco F6 се захранва от чисто новия SoC Snapdragon 8s Gen 3. В таблицата по-долу можете да видите OnePlus 12R (ревю), който се захранва от Snapdragon 8 Gen 2. Ако го сравнявате с Poco F6, той изглежда наистина вълнуващо.
Poco F6 (Snapdragon 8s Gen 3) Google Pixel 8a (Tensor G3) Xiaomi 14 Ultra (Snapdragon 8 Gen 3) Poco F5 (Snapdragon 7+ Gen 2) OnePlus 12R (Snapdragon 8 Gen 2) Redmi Note 13 Pro 5G (Snapdragon 7s Gen 2) Nothing Phone (2a) (Dimensity 7200) AnTuTu 1,455,312 1,153,512 1,939,484 n/a n.a. 593,863 688,613 3DMark Wild Life Extreme Stress Test Best loop: 3,140 Worst loop: 2,584 Stability: 82.3%Best loop: 2,437 Worst loop: 1,667 Stability: 68.5Best loop: 4,708 Worst loop: 3,606 Stability: 76.6Best loop: 1,979 Worst loop: 1,974 Stability: 99.7Best loop: 3,660 Worst loop: 2,462 Stability: 99.7Best loop: 800 Worst loop: 763 Stability: 95.4%Best loop: 1,153 Worst loop: 1,148 Stability: 99.5Geekbench 6 Single: - Multi: - Single: 1,688 Multi: 4362Single : 1,828 Multi: 6,317Single: 1,107 Multi : 4,232Single: 1,561 Multi: 5,142Single: 889 Multi : 2,523Single : 1,148 Multi : 2,589
Версията Pro се предлага със значително увеличен капацитет на паметта: Базовият модел F6 се предлага с избор между 8 или 12 GB RAM и 256 или 512 GB памет без възможност за разширяване. Моделът Pro се предлага и с опция за 1 TB, като можете да избирате между 12 и 16 GB RAM. И двата телефона обаче поне разполагат с една и съща технология, като предлагат LPDDR5X + UFS 4.0 памет.
Когато става въпрос за свързаност, както подобава на статута му, по-скъпият модел предлага Wi-Fi 7 вместо Wi-Fi 6 в Poco F6. По-новата технология Bluetooth (5.4 срещу 5.3) обаче е запазена за базовия модел. Спри да ни затрудняваш, Xiaomi!
Poco F6 срещу Poco F6 Pro: Камера
Въпреки че гърбът на смартфона показва незабавна визуална разлика по отношение на камерите, започваме сравнението на камерите с едно общо нещо: и двата смартфона са оглавени от 50 MP камера с оптична стабилизация на изображението. В спецификациите на Poco F6 блендата е посочена като f/1,59, докато Pro има бленда f/1,6. F6 Pro е оборудван с Light Fusion 800, като по-евтиният модел разчита на по-стария сензор Sony IMX882.
И двете устройства имат 8 MP ултраширокоъгълна камера, но ще изчакаме прегледа на Pro, за да видим дали сензорът се справя по-добре в този отдел. F6 разполага с 20 МР камера отпред, докато Pro има 16 МР камера. По причини, които само Poco знае, само Poco F6 Pro има 2 MP макро сензор.
Моят колега забеляза по време на ревюто на Poco F6, че камерите са се подобрили забележимо в сравнение с предшественика му F5, но все още не са перфектни. Особено не и когато ултраширокоъгълният сензор се използва за нощни снимки и филтъра за красота на селфи камерата, който е активиран по подразбиране.
Poco F6 срещу Poco F6 Pro: Софтуер и функции
Двата модела се различават доста съществено един от друг в различни области. Когато става въпрос за софтуер обаче, те отново се сближават. С други думи, получавате HyperOS, базиран на Android 14. За съжаление и двете устройства също така са съгласни, че никога не може да имате достатъчно инсталиран bloatware. В своето ревю за F6 Рубенс преброи цели 18 предварително инсталирани приложения, които са заели много място за съхранение.
Хубаво е обаче, че дълго пренебрегваната политика на Xiaomi за актуализиране на софтуера бавно, но сигурно набира скорост. Китайската компания добавя още една година към софтуерните си актуализации, което означава, че тези телефони ще бъдат снабдени с три години основни актуализации на Android и до четири години пачове за сигурност. Остава да видим обаче колко редовно последните ще се появяват в хардуера.
Poco F6 срещу Poco F6 Pro: Батерия и зареждане
Скоростта на зареждане е нещо като висша дисциплина за Xiaomi, където редовно е далеч пред други гиганти в смартфоните като Samsung и Apple. И двата модела разполагат с батерии с обичайния за този ценови диапазон капацитет от 5000 mAh. Зареждането се извършва с различни скорости: Poco F6 се зарежда бързо с 90 W, докато Poco F6 Pro е по-мощен - 120 W и зарежда цялото устройство за по-малко от 20 минути. Въпреки това Poco F6 също не губи времето ви, тъй като този телефон ще бъде напълно зареден в рамките на 45 минути.
Друго нещо, което също е приятно? За пореден път зарядните устройства са включени в опаковката. Какво не е толкова хубаво? За съжаление, безжичното зареждане не е налично при нито един от двата модела.
Poco F6 срещу Poco F6 Pro: цена и наличност
Избрахте ли вече своя любим телефон сред тези двама кандидати? Ако е така, време е да поговорим за цената. F6 Pro се предлага в три конфигурации и два цвята, а именно черен и бял. При Poco F6 е обратното: тук има две конфигурации и три цвята - зелен, черен и титаниев. Ето и преглед на всички варианти:
POCO F6 Pro (12 GB + 256 GB)
POCO F6 Pro (12 GB + 512 GB)
POCO F6 Pro (16 GB + 1 TB)
POCO F6 (8 GB + 256 GB)
POCO F6 (12 GB + 512 GB)
Съвсем скоро ще можем да обявим и цените, на които ще се предлагат в България, както и дата за първата доставка.
Заключение: Кой модел да купя?
Добре, може би е малко несправедливо да ви питаме кой модел трябва да изберете. В края на краищата само един от двата модела е прегледан от нас. Въпреки това и аз съм малко затруднен заради това. Това е така, защото не съм сигурен дали разликата в цената от 130 евро между най-евтиния F6 и най-евтиния F6 Pro е нормална.
Нещо повече, базовият модел понякога се представя дори по-добре от по-скъпия. Това се отнася например за IP сертификацията, наличието на Gorilla Glass и по-новата версия на Bluetooth. Производителността вероятно ще бъде сравнително сходна, но можете да се насладите на предимствата на паметта и по-добрата камера на Pro.
И двата разчитат на HyperOS, която е базирана на Android 14, където Pro използва по-ценния материал под формата на метална рамка, както и по-бърза скорост на зареждане. Софтуерните актуализации са сходни и за двата телефона: до четири години пачове за сигурност и три големи актуализации на Android, но и двата смартфона споделят и някои недостатъци: Нито един от тях не разполага с 3,5-милиметров порт за слушалки или слот за разширяване на паметта и не може да се зарежда безжично.
Дори и без преглед на Poco F6 Pro, бих искал да изляза наяве тук: Според мен всеки, който търси мощен, универсален и достъпен смартфон, ще бъде по-доволен от Poco F6, просто защото по мое субективно мнение фините разлики не оправдават ценовата пропаст между тях.
Източник
Leave a Comment